Łotwa zakazuje używania TikToka. To kwestia bezpieczeństwa
Po tym, jak Komisja Europejska, Stany Zjednoczone i Kanada zakazały instalowania aplikacji TikTok na telefonach przeznaczonych do pracy w instytucjach państwowych, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Łotwy również ogłosiło zakaz korzystania z TikToka – podaje łotewski portal LSM.lv.
"Ze względów bezpieczeństwa usunąłem moje konto TikTok, a Ministerstwo Spraw Zagranicznych zabrania używania tej aplikacji na inteligentnych urządzeniach powiązanych z pocztą elektroniczną rządu” – poinformował minister spraw zagranicznych Łotwy Edgar Rinkevics.
Varis Teivan, zastępca szefa instytucji ds. zapobiegania incydentom związanym z bezpieczeństwem informatycznym, stwierdził że, urzędnicy mogą korzystać ze służbowych telefonów też w prywatnych sprawach. Tym wyraźniej należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo danych.
TikTok – gdzie trafiają dane?
"Dobrą praktyką byłoby spojrzenie na urządzenia telefoniczne również jako część infrastruktury teleinformatycznej i powinno to być objęte polityką bezpieczeństwa. Podobnie jest z toczoną jakiś czas temu dyskusją o tym, czy produkty antywirusowe rosyjskiego pochodzenia powinny być dostępne w administracji publicznej” – przypomniał Teivan.
"Czy zezwalamy na potencjalne przesyłanie danych do firmy, która mogłyby je udostępniać chińskiemu rządowi, gdyby zaszła taka potrzeba?” – pytał zastępca szefa ds. bezpieczeństwa informatycznego.
"TikTok" specjalizuje się w udostępnianiu krótkich filmów. Pekińska firma technologiczna ByteDance jest właścicielem platformy. Jak podaje CBC News, jego własność wzbudziła obawy w czasie wzmożonych napięć między Chinami a Zachodem.
Kongres mówi "nie" TikTokowi
Kongres USA w grudniu głosował za zakazem korzystania przez pracowników federalnych z chińskiej aplikacji na urządzeniach należących do rządu i dał administracji Joe Bidena 60 dni na wydanie podległym agencjom stosownych nakazów.
Federalny dyrektor ds. Bezpieczeństwa Informacji, Chris DeRusha, powiedział, że "niniejsze wytyczne są częścią stałego zaangażowania administracji w zabezpieczanie infrastruktury cyfrowej oraz ochronę bezpieczeństwa i prywatności Amerykanów".
Reuters wskazuje, że wiele agencji rządowych, w tym Departament Obrony, Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Departament Stanu, zablokowało TikTok na urządzeniach rządowych jeszcze przed głosowaniem w Kongresie.